EEG/QEEG
Badanie QEEG (qEEG - quantitative electroencephalography) to procedura diagnostyczna pokazująca w sposób matematyczny zarejestrowaną aktywność EEG. Umożliwia szczegółową interpretację aktywności elektrycznej mózgu. Przetworzony sygnał EEG w formie statystycznej analizy, pozwala ocenić czynność mózgową i dokładnie ją zrozumieć oraz pokazać potencjalne odchylenia od normy.
Analiza QEEG ma zastosowanie w różnych dziedzinach m.in. diagnostyce i monitorowaniu zaburzeń z zakresu neurologii, psychiatrii, neuropsychologii oraz rehabilitacji. Pomaga w optymalizacji wydajności czynności mózgowej. Obecnie jest to najlepsza metoda diagnostyczna w neuroterapii.
W naszej pracowni badanie QEEG służy opracowaniu wskazówek do pracy neuroterapeutycznej i ma na celu precyzyjne określenie protokołów treningowych do terapii biofeedback oraz lokalizacji do zabiegów mikropolaryzacji mózgu (tDCS). Badanie wykonujemy w trakcie różnych aktywności: spoczynku, oczu otwartych, oczu zamkniętych, a także podczas pracy umysłowej. Badamy rozkład mocy sygnału EEG na powierzchni mózgu, asymetrię poszczególnych pasm częstotliwości, koherencję oraz współczynnik theta/beta. Precyzyjnie określamy jakie pasma częstotliwości wzmacniamy, a jakie hamujemy.
W celu uzyskania diagnozy klinicznej należy wykonać badanie EEG z opisem lekarza specjalisty-neurologa.
Badanie EEG/QEEG realizowane w Pracowni Biofeedback Potencjał nie stanowi i nie ma na celu zastąpienia lub bycia alternatywą dla pełnej diagnozy lekarskiej dokonywanej przez lekarza specjalistę neurologa/psychiatrę i stanowi jedynie źródło informacji potrzebnych do przeprowadzenia terapii tDCS lub biofeedback w naszym gabinecie. Badanie jest wykonywane przez personel wykwalifikowany do przeprowadzania badań EEG/QEEG i prowadzenia terapii tDCS oraz biofeedback. Zarówno badanie, jak i terapia nie stanowią formy leczenia, a mają wyłącznie charakter rehabilitacyjny.
Stanowczo zalecamy, aby w przypadku pytań dotyczących stanu zdrowia zasięgnąć porady lekarza.
Nie należy lekceważyć profesjonalnej porady lekarskiej z powodu informacji uzyskanych w Pracowni Biofeedback Potencjał.
-
Diagnoza zaburzeń neurologicznych: QEEG może być wykorzystywane do diagnozowania różnych zaburzeń neurologicznych, takich jak padaczka, ADHD, autyzm czy zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe.
Planowanie terapii neurofeedbackowej: Na podstawie wyników QEEG można opracować spersonalizowany plan terapii neurofeedbackowej, który skupia się na regulacji aktywności mózgu w konkretnych obszarach zidentyfikowanych jako problematyczne.
Monitorowanie terapii: Badanie QEEG może być wykorzystywane do monitorowania postępów terapii, na przykład farmakologicznej, neurofeedbackowej lub mikropolaryzacji mózgu poprzez ocenę zmian w aktywności elektrycznej mózgu.
Diagnozowanie różnych dysfunkcji: Badanie QEEG może być wykorzystane do diagnozowania przyczyn trudności w uczeniu się, zaburzeń koncentracji uwagi, zaburzeń nastroju i emocji.
Badanie funkcji poznawczych: QEEG może być używane do badania funkcji poznawczych, takich jak uwaga, pamięć i funkcje wykonawcze, poprzez analizę wzorców aktywności elektrycznej mózgu związanych z tymi funkcjami.
Badanie skutków substancji psychoaktywnych: Badanie QEEG może być wykorzystywane do oceny wpływu substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol czy narkotyki, na aktywność mózgu i funkcje poznawcze.
Badanie zmian związanych z wiekiem: QEEG może być używane do badania zmian w aktywności elektrycznej mózgu związanych z wiekiem oraz oceny wpływu tych zmian na funkcje poznawcze i zdolności poznawcze.
Badanie zmian związanych z urazami mózgu: QEEG może być stosowane do monitorowania zmian w aktywności elektrycznej mózgu po urazach mózgu i oceny wpływu tych zmian na funkcje poznawcze i codzienne funkcjonowanie.
Badanie zmian związanych z zaburzeniami snu: QEEG może być wykorzystywane do badania zmian w aktywności elektrycznej mózgu związanych z zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność czy zaburzenia rytmu snu.
Badanie zmian związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi: QEEG może być stosowane do badania zmian w aktywności elektrycznej mózgu związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, w celu diagnozy i monitorowania postępu choroby.
-
Badanie QEEG przeprowadzamy z użyciem sprzętu Mitsar EEG w pozycji siedzącej przy oczach otwartych, oczach zamkniętych, wybiórczo z koncentracją na bodźcu wzrokowym i słuchowym. Rejestracja sygnału EEG w montażu uśrednionym wspólnym 19-kanałowym (Fp1, Fp2, F7, F3, Fz, F4, F8, T3, C3, Cz, C4, T4, T5, P3, Pz, P4, T6, O1, O2) wg standardu 10-20.
Do badania używamy czepków z wbudowanymi elektrodami - Waveguard connect czepek EEG lub z elektrodami grzybkowymi.
-
Przed badaniem głowę należy umyć zwykłym szamponem, dobrze spłukać, nie nakładać odżywki, żelu ani pasty modelującej. Na 1-2 godz. przed badaniem nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, żadnych napojów energetycznych, ani większego posiłku, także przekąsek z dużą ilością cukru. Jeżeli badany zażywa lekarstwa, należy je zaaplikować zgodnie z zaleceniami lekarza (do badania nie odstawiamy leków). W dniu badania osoba badana powinna być wyspana, wypoczęta bez objawów infekcji. W sytuacji antybiotykoterapii należy odczekać i wykonać badanie qEEG dwa tygodnie później, po ostatniej dawce lekarstwa.
-
Czas trwania badania wynosi 20-30 minut + czas wywiadu i przygotowania pacjenta ok. 30 do 60 minut.
-
Badanie EEG/QEEG 400zł (ok.60min)
Diagnoza czynności mózgowej z 19 odprowadzeń w standardzie 10-20 pod kątem możliwości zastosowania terapii biofeedback i tDCS z opisem.Badanie EEG/QEEG w domu 500zł*
*w przypadku dojazdu dalszego niż 10km od naszej pracowni należy doliczyć koszt 2 zł za każdy kilometr (liczony w dwie strony)Analiza wyników QEEG 100zł* (ok.30min)
Szczegółowe omówienie wyników badania QEEG oraz możliwości zaplanowania neuroterapii, możliwość spotkania on-line.
*w przypadku realizacji karnetu neuroterapii w naszej pracowni, omówienie badania jest BEZPŁATNE